Jak przydzielać numery GTIN?
Numer GTIN to najczęściej używany identyfikator GS1 służący do unikalnej identyfikacji produktu. Podczas oznaczania jednostek handlowych za pomocą numeru GTIN każda firma powinna kierować się globalnie ustalonymi 10 zasadami. Mają one na celu zapewnienie i ułatwienie spójnej identyfikacji produktów na całym świecie.
Poznaj 10 zasad przydzielania numerów GTIN>>
UWAGA! Od 2019 r. obowiązują nowe zasady ponownego nadawania numeru GTIN - kliknij i dowiedz się więcej
Elektroniczne dokumenty EDI
GS1 EDI (Electronic Data Interchange) - zapewnia globalne standardy w zakresie elektronicznego przesyłania danych biznesowych, które umożliwiają automatyzację transakcji handlowych najczęściej występujących w całym łańcuchu dostaw. Poprzez proste komunikaty, zapisane w określonym standardzie, możliwe jest m.in. dostosowanie danych podstawowych, zarządzanie zamówieniami i dostawami oraz rozliczeniami finansowymi, a także zarządzanie transportem i magazynem.
W Polsce uzgadnianiem i ujednolicaniem postaci komunikatów EDI stosowanych w transakcjach handlowych między dostawcami a sieciami handlowymi zajmuje się Grupa robocza ds. EDI
Specyfikacje komunikatów EDI
Dobre praktyki EDI
Pakiet informacyjny dla dostawców stosujących EDI
Wytyczne wdrażania EDI
GDSN - Polski Model Danych Podstawowych
Cyfrowa rewolucja w Carrefour! Weź udział w bezpłatnym projekcie!
W ramach Grupy roboczej GDSN uzgodniono tzw. Polski Model Danych Podstawowych do stosowania w GDSN. Model jest podstawą wymiany danych podstawowych w pierwszym wdrożeniu GDSN w Polsce w sieci Carrefour.
Co to jest GDSN?>>
Poznaj grupę roboczą GDSN>>
Pobierz najnowszą wersję Polskiego Modelu Danych Podstawowych>>
Wytyczne sieci handlowych dotyczące etykiety logistycznej GS1
Zaczynasz współpracę z siecią handlową Netto, JMP/Biedronka, Rossmanem lub Makro? Jednym z wymogów, dzięki którym sieć przyjmie dostawę jest stosowanie etykiety logistycznej GS1. Etykieta logistyczna GS1 jest standardem, który odbiorca można dostosować do swoich potrzeb.
Poznaj wytyczne dotyczące etykiety logistycznej GS1 dla sieci:
Auchan>> (wytyczne opisują wymagania odnośnie etykiety logistycznej GS1 dla towarów suchych - nie wymagających temperatury kontrolowanej)
JMP/Biedronka>>
JMDiF / Hebe, Hebe Apteka>>
Makro>>
NETTO>>
Rossmann: ogólne wytyczne>> | szczegółowe wytyczne>>
Etykieta logistyczna GS1 to ustandaryzowana etykieta umieszczana na dowolnej jednostce logistycznej (np. palecie), która umożliwia jednoznaczną jej identyfikację wraz z zawartym na niej towarem oraz indywidualne monitorowanie w łańcuchu dostaw.
Pobierz ulotkę>>
Poznaj dobre praktyki w stosowaniu etykiety logistycznej GS1>>
Znakowanie produktów o zmiennej ilości
Do towarów o zmiennej ilości (ważonych) należą przede wszystkim artykuły spożywcze świeże, krojone lub w całości: mięsa, wędliny, drób, podroby, sery, ryby, warzywa i owoce oraz niektóre wyroby garmażeryjne, ciasta, torty, itp. W oznaczeniu tych towarów, obok identyfikacji wyrobu, musi być podana rzeczywista ilość (w sztukach lub w innej jednostce miary) lub masa tego towaru w danym opakowaniu, względnie jego cena.
Zaleca się, by Uczestnicy Systemu GS1 i użytkownicy kodów kreskowych, tj.:
- producenci towarów typu: mięso, wędliny, ryby, owoce, warzywa, sery lub ciasta,
- handlowcy, którzy już stosują czytniki kodów w swoich sklepach albo hurtowniach,
- dostawcy stosownego oprogramowania dla takich sklepów i hurtowni,
stosowali krajowy system oznaczania towarów o zmiennej ilości do automatycznej identyfikacji produktów o zmiennej ilości w opakowaniu. Krajowy system może być stosowany wyłącznie na terenie Polski. Oznacza to, że kody towarów oznaczonych według zasad tego systemu nie będą odpowiednio odczytywane za granicą.
Zapoznaj się z ulotką o towarach ważonych:
Z prezentacji dowiesz się jak w Polsce nadawać kody kreskowe np. na nabiał, warzywa, czy na inne produkty "na wagę".
Poznaj standardy GS1 w akcji
Masz pytania, wątpliwości? Skontaktuj się z nami:
Dowiedz się więcej o zastosowaniu standardów GS1 w Polsce i na świecie:
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz