Spójrz na najczęściej zadawane pytania FAQ, które pomogą przygotować Ci się do obowiązujących zmian. Kliknij w wybrane pytanie, a rozwinie się odpowiedź.

Jestem właścicielem marki/producentem, jak mam się przygotować na zmianę?

Zacznij podejmować niezbędne kroki, aby zaktualizować swoje systemy przydziału numerów GTIN (kodów kreskowych). Jeśli dziś raz nadanego kodu kreskowego (numer GTIN) nie wykorzystujesz ponownie do oznaczenia nowego produktu, nie rób tego również w przyszłości. Określ swoją dostępną pulę numerów GTIN oraz sprawdź, w jaki sposób przypisujesz numery GTIN swoim produktom. Pozwoli to Tobie zdobyć wiedzę, kiedy musisz wystąpić z wnioskiem o dodatkowe numery GTIN. To jest również bardzo dobra okazja do tego, aby być może zmienić sposób przydzielania numerów GTIN na bardziej efektywny.

Pamiętaj!
Numery GTIN, które zostały wycofane z rynku PRZED 31.12.2018 r., można ponownie przypisać do innego produktu.
Numery GTIN, które są aktywne lub "używane" w dniu 31.12.2018 r. lub później, nie mogą być ponownie przypisane do innego produktu.

Czy są jakieś wyjątki w tych zmianach?

Tak, są dwa.

 1. Jeśli numer GTIN został przypisany do produktu, który ostatecznie nie został wyprodukowany, to w okresie 12 miesięcy od usunięcia danego numeru GTIN z katalogów/systemów IT detalistów, można ponownie nadać ten numer na inny produkt.
 2. Jeśli dany produkt został wycofany z rynku, po czym po jakimś czasie ponownie wprowadzony, to można nadać mu ten sam numer GTIN, pod warunkiem, że produkt nie został w znaczący sposób zmodyfikowany.

Czy są jakieś przykłady, które pomogą mi zrozumieć wyjątki?

Tak. Zmiana w standardzie przewiduje dwa wyjątki:

Przykład 1: przypisano GTIN, ale produkt nigdy nie został wyprodukowany - marka obuwia jest oferowana w pięciu stylach na nadchodzący sezon, więc każdy styl ma przypisany numer GTIN. Jeśli tylko trzy z tych stylów zostaną wybrane na rynek, a pozostałe dwa style nigdy nie zostaną wyprodukowane, wówczas numery GTIN dla dwóch nie produkowanych stylów można ponownie wykorzystać po 12 miesiącach.
 
Przykład 2: produkt zostaje ponownie wprowadzony na rynek po jego wycofaniu - jeśli właściciel marki zaprzestanie produkcji określonego produktu, np. słoika z dżemem truskawkowym, a następnie przywróci ten sam produkt, można użyć pierwotnego numeru GTIN. Właściciel marki nie musi przypisywać nowego numeru GTIN, pod warunkiem, że słoik z dżemem jest tym samym produktem, nie zmienił się.

Przykłady nie pasują do Twojego przypadku? Pomożemy inaczej! Skontaktuj się z ekspertem ds. wdrożeń standardów GS1 Hanną Walczak.

Hanna Walczak
Menedżer ds. wdrożeń standardów GS1

Jeśli numer GTIN został przypisany do produktu przed 31 grudnia 2018 r. i produkt znajduje się w sprzedaży, to czy numer GTIN może zostać ponownie użyty?

Każdy numer GTIN przypisany do produktu, który jest w sprzedaży po 31 grudnia 2018 r., nie może być ponownie wykorzystany do nowego/innego produktu.
Jeśli w bazach danych znajdują się numery GTIN przypisane do produktów, które nie są w sprzedaży na dzień 31 grudnia 2018 r., to takie numery GTIN mogą zostać ponownie przypisane do innego produktu. Należy pamiętać jednak, że po ponownym przypisaniu po 31 grudnia 2018 r. numeru GTIN nie można ponownie użyć.

Czy zaprzestanie ponownego nadawania numeru GTIN dotyczy konkretnej branży?

W dniu 31 lipca 2017 r. został opublikowany nowy standard Specyfikacji Ogólnych GS1. Aktualizacja mówi, że od 1 stycznia 2019 r. raz nadany numer GTIN nie może być ponownie wykorzystany do oznaczenia innego/nowego produktu, niezależnie od branży. W sektorze ochrony zdrowia i w przemyśle technicznym już od dawna ponowne użycie numeru GTIN jest zabronione.

W jaki sposób GS1 będzie egzekwować tę zmianę?

Standardy GS1 są dobrowolne. Przez ponad 40 lat firmy przyjęły wspólne, otwarte, globalne standardy nie ze względu na GS1 - robią to dla swoich partnerów handlowych i konsumentów, z którymi codziennie się kontaktują. Dzięki „globalnemu językowi biznesu”, jakim są standardy GS1 wiele procesów można uprościć.

Standardy GS1 są stosowane dobrowolnie przez ponad 2 miliony firm każdego dnia i dlatego ścisłe ich przestrzeganie często ułatwia prowadzenie interesów z wieloma partnerami handlowymi. Wreszcie, firmy decydując się na stosowanie standardów GS1, nie wybierają ich wyłącznie dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich partnerów. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że GS1 oczekuje, iż firmy korzystające z usług GS1 (katalogi, bazy danych itp.) będą zgodne z Systemem GS1.

Działam w branży odzieżowej i wykorzystuję wiele numerów GTIN. W jaki sposób ta zmiana wpłynie na mnie?

Nowy standard mówi, że od 1 stycznia 2019 r. raz nadany numer GTIN nie może być ponownie wykorzystany do oznaczenia innego/nowego produktu, niezależnie od branży. W praktyce oznacza to, że wszystkie numery GTIN, które są "nieaktywne" na rynku przed 1 stycznia 2019 r. mogą zostać ponownie użyte po raz ostatni. Gdy numer GTIN zostanie przypisany do produktu 1 stycznia 2019 r. lub później, nigdy nie będzie można go ponownie wykorzystać.
Istnieją dwa wyjątki od tej zmiany reguły - gdy numery GTIN przypisane do produktu mogą zostać ponownie użyte (nawet po 1 stycznia 2019 r.)

Przykład 1: Numer GTIN jest przypisany, ale produkt nigdy nie jest wyprodukowany.
26 lutego 2019 r. producent przypisuje pięć różnych numerów GTIN do pięciu różnych stylów obuwia na sezon wiosenny 2020 r.
1 stycznia 2020 r. producent rozpoczyna produkcję 3 z 5 rodzajów butów (pozostałe 2 style nie zostały wybrane).
W dniu 26 lutego 2020 r. numery GTIN przypisane do dwóch nieprodukowanych stylów obuwia mogą zostać ponownie przypisane do innych/nowych produktów.

Przykład 2: Produkt zostaje ponownie wprowadzony na rynek po wcześniejszym zaprzestaniu produkcji.
14 czerwca 2019 r. producent przypisuje numer GTIN kurtce na sezon jesień 2020 r.
1 maja 2020 r. producent rozpoczyna produkcję kurtki.
30 kwietnia 2021 r. producent wycofuje kurtkę ze sprzedaży.
1 czerwca 2029 r. po zauważeniu zwiększonego popytu na kurtkę, właściciel marki decyduje się na ponowne wprowadzenie starego wzoru kurtki na rynek na jesień 2030 r. Właściciel marki może użyć pierwotnego numeru GTIN do ponownego wprowadzenia kurtki pod warunkiem, że specyfikacja kurtki będzie dokładnie taka sama.

Przykłady nie pasują do Twojego przypadku? Pomożemy inaczej! Skontaktuj się z ekspertem ds. wdrożeń standardów GS1 Hanną Walczak.

Hanna Walczak
Menedżer ds. wdrożeń standardów GS1

Mam system do zarządzania numerami GTIN, co powinienem zrobić?

 1. Dokonaj przeglądu swojego systemu.
 2. Sprawdź, czy Twój system ma zaszyty mechanizm ponownego nadawania numerów GTIN. Jeśli tak, to należałoby dokonać jego aktualizacji, aby zachować zgodność z nowymi zasadami.
 3. Jeśli natomiast korzystasz w tym zakresie z sług innych firm, upewnij się, czy dostawcy rozwiązań są przygotowani na taką zmianę.

Jakie są potencjalne korzyści dla rynku?

Zaprzestanie ponownego nadawania numeru GTIN przyniesie korzyści każdemu uczestnikowi łańcucha dostaw:

 • zmniejszenie ilości pomyłek w systemach informatycznych,
 • zwiększenie przejrzystości dla konsumenta,
 • zwiększona identyfikowalność produktu dzięki unikatowej i niepowtarzalnej jego historii,
 • lepsza widoczność marki w Internecie,
 • ulepszona analiza sprzedaży,
 • szersze wykorzystanie numeru GTIN po sprzedaży np. w procesie gwarancyjnym, konserwacji czy napraw.

Partnerzy handlowi, z którymi współpracuję, nie mają nic przeciwko temu, że ten sam numer GTIN ponownie przydzielam innemu produktowi. Co mam zrobić w takiej sytuacji?

Partnerzy handlowi, którzy akceptują ponowne wykorzystanie numeru GTIN (kodu kreskowego), nie stosują się do standardów Systemu GS1.
Z racji faktu, że łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone i globalne, zainteresowane strony coraz częściej wymagają, aby wszyscy uczestnicy przestrzegali globalnego języka biznesu jakim jest GS1.

Nawet jeśli jedna firma, z którą współpracujesz, nie ma nic przeciwko ponownemu wykorzystaniu numerów GTIN, istnieje prawdopodobieństwo, że inni partnerzy nie będą tolerować takich praktyk.
Być może dostrzegają już korzyści płynące z unikalnej identyfikacji produktu i chcą mieć pewność, że numery GTIN pozostają na stałe powiązane z konkretnym produktem.

W dzisiejszym świecie informacje o produktach (w tym numery GTIN) są często udostępniane w Internecie i mogą być widoczne jeszcze długo po ich fizycznym wycofaniu z rynku. I głównie to ta zmiana spowodowała aktualizację standardów zarządzania numerami GTIN.

Newsletter

Bądź na bieżąco z kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o webinariach, szkoleniach, konferencjach i nowościach z branży.

Klikając "zapisz się" wyrażasz zgodę na otrzymywanie od GS1 Polska informacji marketingowych drogą elektroniczną. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i  może zostać cofnięte. Klauzula obowiązku informacyjnego

Nasi partnerzy

A2 Customer Care sp. z o.o.
Publicis Commerce
DiCentral Gmbh
Checkpoint Systems (CEE) Sp. z o.o.
Gama System Polska Sp. z o.o.
Zebra Technologies Corporation
Talkin’Things
Sente
SoftwareStudio
Logopak East Sp. z o.o.
Kreski Sp.J. Piotr Gałecki Łukasz Gałecki
ELECTRONIC DATA TRANSFER (EDT)
Pagero
Comarch S.A
Syndigo
Markant AG
Infinite sp. z o.o.
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania
HIT - Kody Kreskowe Sp.J.
HADATAP Sp. z o.o.
Brandbank (Poland) Sp. z o.o.
Optidata Sp. z o.o.
JANTAR Sp. z o.o.
IBCS POLAND Sp. z o.o.
EDISON S.A.
DataConsult S.A.
Data Interchange Sp. z o.o.

Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych, funkcjonalnych. Dowiedz się więcej tutaj