Od stycznia 2019 r. Uczestnicy Systemu GS1 nie mogą raz nadanego numeru GTIN (kodu kreskowego np. EAN-13) ponownie wykorzystać do oznaczenia nowego produktu.

Zasada obowiązująca do końca 2018 r. mówi, że raz użyty numer GTIN (kod kreskowy) można ponownie nadać na nowy produkt po 4 latach (48 miesiącach) od wycofania poprzedniego produktu z rynku. Wyjątkiem są następujące branże:

  • Branża odzieżowa - po 30 miesiącach od ostatniego wprowadzenia produktu z numerem GTIN na rynek można użyć ten sam numer GTIN na nowy produkt
  • Ochrona zdrowia i przemysł techniczny - NIGDY nie można użyć ponownie tego samego numeru GTIN.

Od 2019 r. ta zasada przestała obowiązywać. Producenci i właściciele marek WSZYSTKICH branż nie mogą wykorzystać ponownie raz przypisanego numeru GTIN do oznaczenia nowego produktu.
Nowa regulacja absolutnie nie wpływa na obowiązujące standardy zarządzania numerami GTIN (GTIN allocation rules), a jedynie jest ich uzupełnieniem.

Dlaczego zmiana?

W dzisiejszym cyfrowym świecie wszystkie informacje o produkcie, w tym przypisany numery GTIN (kod kreskowy), pozostają na zawsze i nie istnieją "stare numery GTIN”, które znikają. Unikalna identyfikacja produktu nie tylko w sensie fizycznym, ale również cyfrowym jest niezmiernie ważna i potrzebna w całym procesie wspierania wielokanałowych doświadczeń konsumenckich.

Spójność w świecie fizycznym i cyfrowym jest fundamentem przyszłości handlu. Pozycje handlowe wraz z opisującymi je atrybutami pozostają na ścieżkach cyfrowych znacznie dłużej niż w sklepie fizycznym. Dlatego tak ważne jest zaprzestanie ponownego nadawania numeru GTIN.

Newsletter

Bądź na bieżąco z kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o webinariach, szkoleniach, konferencjach i nowościach z branży.

Klikając "zapisz się" wyrażasz zgodę na otrzymywanie od GS1 Polska informacji marketingowych drogą elektroniczną. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i  może zostać cofnięte. Klauzula obowiązku informacyjnego

Nasi partnerzy

A2 Customer Care sp. z o.o.
Publicis Commerce
DiCentral Gmbh
Checkpoint Systems (CEE) Sp. z o.o.
Gama System Polska Sp. z o.o.
Zebra Technologies Corporation
Talkin’Things
Sente
SoftwareStudio
Logopak East Sp. z o.o.
Kreski Sp.J. Piotr Gałecki Łukasz Gałecki
ELECTRONIC DATA TRANSFER (EDT)
Pagero
Comarch S.A
Syndigo
Markant AG
Infinite sp. z o.o.
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania
HIT - Kody Kreskowe Sp.J.
HADATAP Sp. z o.o.
Brandbank (Poland) Sp. z o.o.
Optidata Sp. z o.o.
JANTAR Sp. z o.o.
IBCS POLAND Sp. z o.o.
EDISON S.A.
DataConsult S.A.
Data Interchange Sp. z o.o.

Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych, funkcjonalnych. Dowiedz się więcej tutaj