Zapoznaj się z przykładami producenta filiżanek oraz odzieży. Od stycznia 2019 r. znakowanie ich produktów numerami GTIN (kody kreskowe np. EAN-13) uległo zmianie. Zmiana dotyczy WSZYSTKICH branż.

Przykład 1: Filiżanka do kawy
24 marca 2010 r. producent przypisał numer GTIN  filiżance do kawy.
W dniu 16 lipca 2018 r. filiżanka do kawy nie jest już dostępna w sprzedaży, a przypisany jej numer GTIN jest "nieaktywny". Zgodnie z zasadami GS1, na podstawie których został nadany numer GTIN tj. przed 31 grudnia 2018 r.,  może on być ponownie wykorzystany po 48 miesiącach.
16 lipca 2022 r. producent może przypisać ten sam numer GTIN innemu/nowemu produktowi.
Ponieważ to nowe przypisanie nastąpi już PO 1 stycznia 2019 r. numer GTIN NIGDY nie może być ponownie użyty do oznaczenia innego/nowego produktu.

Przykład 2: Spodnie damskie
12 sierpnia 2017 r. numer GTIN został przypisany do spodni damskich przez właściciela marki.
W dniu 13 maja 2018 r. spodnie nie są już dostępne w sprzedaży, a przypisany im numer GTIN jest "nieaktywny". Zgodnie z zasadami GS1, na podstawie których został nadany im numer GTIN tj. przed 31 grudnia 2018 r. oraz dotyczącymi branży odzieżowej ten sam numer GTIN można ponownie wykorzystać po 30 miesiącach.
13 listopada 2020 r. właściciel marki może przydzielić ten numer GTIN koszulce.
Ponieważ przypisanie do koszulki następuje po 1 stycznia 2019 r. numer GTIN NIGDY nie może być ponownie użyty do oznaczenia innego/nowego produktu.

GTIN RE USE

Wyjątki:
*Jeśli GTIN został przypisany do produktu, który ostatecznie nie został wyprodukowany, to w okresie 12 miesięcy od usunięcia danego numeru z katalogów/systemów IT detalistów, zaleca się ponownie nadać ten numer na inny produkt.
*Jeśli dany produkt został wycofany z rynku, po czym po jakimś czasie ponownie wprowadzony, to zaleca się nadać mu ten sam numer GTIN, pod warunkiem, że produkt nie został w znaczący sposób zmodyfikowany.

Newsletter

Bądź na bieżąco z kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o webinariach, szkoleniach, konferencjach i nowościach z branży.

Klikając "zapisz się" wyrażasz zgodę na otrzymywanie od GS1 Polska informacji marketingowych drogą elektroniczną. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i  może zostać cofnięte. Klauzula obowiązku informacyjnego

Nasi partnerzy

A2 Customer Care sp. z o.o.
Publicis Commerce
DiCentral Gmbh
Checkpoint Systems (CEE) Sp. z o.o.
Gama System Polska Sp. z o.o.
Zebra Technologies Corporation
Talkin’Things
Sente
SoftwareStudio
Logopak East Sp. z o.o.
Kreski Sp.J. Piotr Gałecki Łukasz Gałecki
ELECTRONIC DATA TRANSFER (EDT)
Pagero
Comarch S.A
Syndigo
Markant AG
Infinite sp. z o.o.
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania
HIT - Kody Kreskowe Sp.J.
HADATAP Sp. z o.o.
Brandbank (Poland) Sp. z o.o.
Optidata Sp. z o.o.
JANTAR Sp. z o.o.
IBCS POLAND Sp. z o.o.
EDISON S.A.
DataConsult S.A.
Data Interchange Sp. z o.o.

Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych, funkcjonalnych. Dowiedz się więcej tutaj