Zapoznaj się z przykładami producenta filiżanek oraz odzieży. Od stycznia 2019 r. znakowanie ich produktów numerami GTIN (kody kreskowe np. EAN-13) uległo zmianie. Zmiana dotyczy WSZYSTKICH branż.
Przykład 1: Filiżanka do kawy
24 marca 2010 r. producent przypisał numer GTIN filiżance do kawy.
W dniu 16 lipca 2018 r. filiżanka do kawy nie jest już dostępna w sprzedaży, a przypisany jej numer GTIN jest "nieaktywny". Zgodnie z zasadami GS1, na podstawie których został nadany numer GTIN tj. przed 31 grudnia 2018 r., może on być ponownie wykorzystany po 48 miesiącach.
16 lipca 2022 r. producent może przypisać ten sam numer GTIN innemu/nowemu produktowi.
Ponieważ to nowe przypisanie nastąpi już PO 1 stycznia 2019 r. numer GTIN NIGDY nie może być ponownie użyty do oznaczenia innego/nowego produktu.
Przykład 2: Spodnie damskie
12 sierpnia 2017 r. numer GTIN został przypisany do spodni damskich przez właściciela marki.
W dniu 13 maja 2018 r. spodnie nie są już dostępne w sprzedaży, a przypisany im numer GTIN jest "nieaktywny". Zgodnie z zasadami GS1, na podstawie których został nadany im numer GTIN tj. przed 31 grudnia 2018 r. oraz dotyczącymi branży odzieżowej ten sam numer GTIN można ponownie wykorzystać po 30 miesiącach.
13 listopada 2020 r. właściciel marki może przydzielić ten numer GTIN koszulce.
Ponieważ przypisanie do koszulki następuje po 1 stycznia 2019 r. numer GTIN NIGDY nie może być ponownie użyty do oznaczenia innego/nowego produktu.
Wyjątki:
*Jeśli GTIN został przypisany do produktu, który ostatecznie nie został wyprodukowany, to w okresie 12 miesięcy od usunięcia danego numeru z katalogów/systemów IT detalistów, zaleca się ponownie nadać ten numer na inny produkt.
*Jeśli dany produkt został wycofany z rynku, po czym po jakimś czasie ponownie wprowadzony, to zaleca się nadać mu ten sam numer GTIN, pod warunkiem, że produkt nie został w znaczący sposób zmodyfikowany.