Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Jak uzyskać kod?

Uzyskanie i stosowanie kodu kreskowego GS1 przez firmę wymaga rejestracji w Systemie GS1.

Kod kreskowy GS1 generuje się na podstawie przyznanego wnioskującemu prefiksu GS1 firmy w Systemie GS1. W tym celu:

  1. Policz swoje produkty. Pamiętaj! Każda cecha odróżniająca jeden produkt od drugiego np. kolor, smak, rozmiar, sposób pakowania wymaga nadania nowego kodu.

  2. Zapoznaj się z regulaminem Uczestnictwa w Systemie GS1 – CENNIK i OWU.

  3. Wypełnij wniosek online. Do wypełnienia wniosku będzie potrzebny numer REGON oraz dane kontaktowe. Warto znać też wysokość przychodów firmy.

Kody kreskowe na produkty detaliczne, opakowania zbiorcze oraz możliwość znakowania lokalizacji

Znakowanie produktów kodami kreskowymi należy zacząć od podpisania umowy z GS1 Polska. W tym celu należy złożyć wniosek o nadanie prawa do używania prefiksu GS1 firmy. Prefiks GS1 firmy umożliwia tworzenie globalnych identyfikatorów GS1, w tym GTIN-13, GLN, SSCC, UDI i inne. Na podstawie tych identyfikatorów tworzy się kody kreskowe GS1 np. EAN-13, ITF-14, czy GS1-128.

Złóz wniosek online

Jeden numer GLN na dokumenty elektroniczne (EDI)

Jeśli firma jest już Uczestnikiem Systemu GS1 to tworzy numer GLN z własnej puli numerów. Po pojedynczy numer GLN może wystąpić firma, która nie będzie kodować produktów i tworzyć etykiet logistycznych. Numer GLN jest najczęściej wykorzystywany przez firmy wymieniające dokumenty elektroniczne ze swoimi partnerami.

Złóż wniosek online

Produkty o bardzo małych wymiarach

Znakowanie małych produktów kodami kreskowymi należy zacząć od podpisania umowy o prawo do używania globalnego numeru jednostki handlowej w kodzie EAN-8 w Systemie GS1. Małe produkty, to takie na których ze względu na ich niewielkie wymiary nie mieści się kod kreskowy EAN-13. Kod EAN-8 stosuje się w sytuacji, jeśli powierzchnia opakowania lub etykieta przeznaczona do zadrukowania jest nie większa od 40 cm2 albo jeżeli opakowanie okrągłe ma średnicę nie większą od 3 cm.

Złóż wniosek online

Produkty o zmiennej ilości (ważone)

Znakowanie produktów ważonych kodami kreskowymi należy zacząć od podpisania umowy o prawo do używania krajowych numerów katalogowych produktów o zmiennej ilości w Systemie GS1. Do towarów ważonych (o zmiennej ilości w opakowaniach detalicznych) należą przede wszystkim artykuły spożywcze świeże, krojone lub w całości: mięsa, wędliny, drób, podroby, sery, ryby, warzywa i owoce oraz niektóre wyroby garmażeryjne, ciasta, torty, itp. Krajowy system może być stosowany wyłącznie na terenie Polski. Oznacza to, że kody towarów oznaczonych według zasad tego systemu nie będą odpowiednio odczytywane za granicą. Dowiedz się więcej o katalogu towarów o zmiennej ilości.

Złóż wniosek online

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.