GS1 EDI wykorzystywane w Polsce opiera się na dwóch standardach, tj. GS1 EANCOM® oraz GS1 XML. Standardy te dają możliwość tworzenia bezpośrednich powiązań pomiędzy fizycznym przepływem towarów lub usług, a informacjami, które dotyczą tych towarów lub usług. Poprzez wykorzystanie identyfikatorów GS1, standardy GS1 EDI umożliwiają bezpośrednią integrację danych gromadzonych np. w trakcie skanowania produktów sprzedawanych w handlu detalicznym, w trakcie przyjęć lub wydań magazynowych itp. Na ich podstawie generowane są elektroniczne dokumenty handlowe.
Standard GS1 EANCOM® zawiera kompletny zbiór komunikatów (np. zamówienie, faktura, awizo dostawy, instrukcja transportowa itp.) do stosowania w wielu dziedzinach krajowej i międzynarodowej wymiany handlowej. GS1 EANCOM® wykorzystywany jest w Polsce od kilkunastu lat i stanowi podstawowy sposób wdrażania EDI w przedsiębiorstwach. Szczegółowy opis standardu GS1 EANCOM® znajduje się na stronie GS1 Global. Specyfikacje komunikatów EDI znajdują się pod wskazanym linkiem.
Standard GS1 XML również zawiera elementy systemu GS1 i stanowi propozycję dla grupy odbiorców, która z różnych względów nie zdecydowała się dotąd na wdrożenie klasycznego rozwiązania EDI. Szczegółowy opis standardu GS1 XML znajduje się na stronie GS1 Global.
GS1 XML razem z GS1 EANCOM® tworzą zbiór kompatybilnych standardów GS1 EDI do wyboru przez firmę w zależności od preferowanego rozwiązania technicznego.
Masz pytania, wątpliwości? Skontaktuj się z nami:
Polecamy również zapoznanie się z naszą ofertą kodów LEI.